Tillbaka till samtliga rapporter

Det fins en skilt med forbjud till trafiken för genomfart men ingen respekterar.

Anonym rapport i kategori Övrigt, 09:57, fre 9 november 2018

Skickades till Forshaga kommun, 2 minuter senare

Det kommer bilar from Rudskogsvägen till skolan (genomfart)och kör för fort och det här är en gata med många barn som går och cyklar. Kanske en farthinder eller en stor blomkruka i Trollstigen skulle förhindra dem. Det är en gata där många barn leker i gatan och dessa bilar kör genom gatan bara för att slipa gå ut till Karlstadsgatan. Det känns otrygg och granarna trodde att det skulle bli bättre med dem nya skyltar men ingen respekterar dem.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kommunen ser över hur dessa problem ska hanteras. Men det är ändå bilisten som har det yttersta ansvaret att följa trafikreglerna! Forshaga Kommun

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 15:03, fre 9 november 2018

  • Fortfarande öppen, via enkät, 10:22, fre 7 december 2018

  • Kommunen ser över hur dessa problem ska hanteras. Men det är ändå bilisten som har det yttersta ansvaret att följa trafikreglerna! Forshaga Kommun

    Postat anonymt 08:21, tis 18 december 2018

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.