Tillbaka till samtliga rapporter

Lekplats i sämre skick

Anonym rapport i kategori Lekplatser, 23:57, fre 2 november 2018

Skickades till Alingsås kommun, 2 minuter senare

Lekplatsen i Västra Ängabo skulle behöva rustas upp. Följande punkter bör det särskilt tas hänsyn till: - Barn som klättrar i klätterställning och åker rutschkana får ideligen flisor/stickor i händer och fingrar (även nu under hösten då de har fingervantar) - Färgen har flagnat på rutschkana, klätterställning, staket. - Bord och bänkar är slitna - Ram runt sandlådan är vinglig - Staketstolpar är trasiga (se bild) eller har fallit bort. - Entréstolpar har en gång prytts med djur, vissa har fallit av. En sned tupp är kvar.

Mig veterligen har det under ca 15 år enbart utförts smärre åtgärder. Byte av en trasig gunga, några nya brädor samt ny sand. Vore jättefint om en upprustning av lekplatsen kunde ske! Tack på förhand.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Denna lekplats skall byggas om nästa år!

    Postat anonymt 07:36, mån 5 november 2018

  • Skall byggas om under 2019!

    Postat anonymt 15:39, ons 16 januari 2019

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 15:40, ons 16 januari 2019

  • Statusuppdatering

    Postat anonymt 09:49, fre 2 augusti 2019

  • Statusuppdatering

    Postat anonymt 07:47, mån 23 november 2020

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 07:47, mån 23 november 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?