Tillbaka till samtliga rapporter

Skymd sikt

Rapporterat av iOS i kategorin Träd och buskage av Malin Olsson, 10:43, lör 22 september 2018

Skickades till Skurups kommun, 2 minuter senare

Vi har ett hus i Abbekås där vi dagligen har problem med sikten när vi ska ut på Kustvägen. I korsningen Sockenvägen/Kustvägen är det mycket skymd sikt västerut. Enligt mejl från Herman Cassé den 24 maj skulle denna brist påtalas för fastighetsägaren. Jag konstaterar att denne inte vidtagit några åtgärder. Vad sker? Detta är en trafikfara. Vänligen, Malin Olsson

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Sikten är precis lika skymd nu som för fem månader sedan då jag först anmälde problemet till er. Det är hela partiet buskar och träd som syns på bilderna som måste bort för att uppfylla kraven på en hörntomt (80 cm högt 10 meter åt varje håll).

    Postat av Malin Olsson 19:23, lör 6 oktober 2018

  • Ingen åtgärd vidtagen, trots påstötningar. När kan vi förvänta oss godtagbar sikt västerut i korsningen Sockenvägen/Kustvägen i Abbekås?

    Postat av Malin Olsson 11:17, tors 18 oktober 2018

  • Fortfarande öppen, via enkät, 12:52, lör 20 oktober 2018

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?