pan up
pan left
pan right
pan down
zoom in
zoom out
Du kan flytta runt med ditt tangentbord
plus
minus
vänster
höger
Placera en nål på kartan för att påbörja en ny rapport
mellanslag
Tryck på mellanslag igen för att anpassa platsen
mellanslag
Påbörja
rapporten här
Flytta
rapporten hit
Tillbaka till samtliga rapporter

Mer sand runt betong trappan upp till surteskolan.

Rapporterat av mobile i kategorin Vägar (Övriga), anonymt 18:04, mån 27 februari 2023

Skickades till Ale kommun, mindre än en minut senare. FixaMinGata-ref: 34195.

Jorden/ sanden runt stentrappan saknas på många delar av trappan. Detta gör det svårt för barnen att gå upp och ner och risk att trilla/fastna/ halka och slå sig. Det hade behövts fyllas på med mer jord eller att göra trappan lite bredare. Även sätta stentrappa längst upp på backen då trappan inte går hela vägen upp till skolan. När det är blött/ regnigt så blir jorden lerigt och man håller på att halka från skolan ner tills man når stentrapporna. Hade varit toppen om ni kunde göra detta snart tack.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej, vi på Ale kommun skall se hur vi kan göra för att få det till att bli tryggare här. Det kommer inte ske något i närtid i alla fall utan under våren i sådana fall. Tack för att ni skickade in detta på Fixa min gata.

    Mvh Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun 06:26, tis 28 februari 2023

  • Fortfarande öppen, via enkät, 19:22, mån 27 mars 2023

  • Hej! Ärendet stängs här i FixaMinGata och kommer i stället att registreras som en synpunkt. Har du frågor i ditt ärende är du välkommen att kontakta oss på kontaktcenter@ale.se. Tack för att du använder FixaMinGata. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Finns redan

    Postat av Ale kommun 12:04, ons 20 mars 2024

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.