Tillbaka till samtliga rapporter

Träd som skymmer gatubelysning.

Anonym rapport i kategori Träd och buskage, 23:22, sön 11 mars 2018

Skickades till Ale kommun, 3 minuter senare

Mellan Lahallsvägen och Gästgivarevägen på den högra sidan, på kartan västra sidan, har träden vuxit och skymmer nu även på vintern gatubelysningen. Den tid som träden bär löv är det väldigt mörkt på vissa delar av vägen. För cirka två år sedan påtalades detta och då skulle dom titta på det och det var väl allt som blev gjort. Trädbelysning kan vara fint men då vill man ha det nerifrån och upp inte uppifrån och ner. MVH Lars-Yngve

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan! Vi har tagit ditt ärende vidare till berörd enhet. Hälsningar, Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 11:23, mån 12 mars 2018

  • Fortfarande öppen, via enkät, 22:29, mån 9 april 2018

  • Fortfarande öppen, via enkät, 08:25, tis 8 maj 2018

  • Kommunikation verkar vara en bristvara i Ale kommun.Det har varit likadant med samtliga påpekande jag gjort. Någon skall höra av sig........

    Postat anonymt 01:27, ons 6 juni 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Det har inte hänt nånting. Kommunikationen med kommunen är som vanligt usel.

    Postat anonymt 01:00, tors 5 juli 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Se ovan, samma status.

    Postat anonymt 01:33, tors 2 augusti 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Detta kommer att åtgärdas under vecka 35

    Med vänlig hälsning Anders Alfredsson

    Postat anonymt 15:07, tis 21 augusti 2018

  • Problemet är INTE löst. De stackars grenarna som jag såg togs ner kunde jag ha gjort själv. Det skulle vara ärligare mot klaganden att säga att man inte bryr sig. Hade jag inte sett att kille var där hade jag inte märkt någon skillnad, vilket jag inte gör trots att han var där. Det är samma resultat vad jag än har framfört under åren, så jag tror att kommunen inte bryr sig. Hälsningar Lars-Yngve Andersson

    Postat anonymt 00:29, tis 4 september 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tack för din anmälan. Vi har skickat en påminnelse till berörd enhet. Hälsningar Kontaktcenter.

    Postat anonymt 14:18, ons 5 september 2018

  • Skulle vilja se dej klättra upp för att ta ner dessa grenar när vi använde skylift. Jag antar att du vill ha ner det som växer mellan belysningsstolparna vi kommer att ta kontakt med markägaren innan vi kan göra något åt detta.

    Postat anonymt 14:43, ons 5 september 2018

  • Åka skylift verkar kul och motorsågen har jag brukat vid många tillfällen. Tyvärr täcker väl inte er försäkring om något skulle hända med mig i korgen. För flera år sedan när jag först påtalade växtligheten så var det klart att det gällde kommunens mark men det kanske har ändrats. MVH Lars-Yngve Andersson

    Postat anonymt 23:57, tis 9 oktober 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tyvärr verkar det vara samma intresse, lågt- obefintligt, som andra saker jag påtalat för kommunen. Hälsningar Lars-Yngve Andersson

    Postat anonymt 00:31, ons 7 november 2018
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tack för din synpunkt. Den är överförd till ansvarig enhet. Hälsningar Kontaktcenter.

    Postat anonymt 07:59, ons 7 november 2018

  • Fixat. Hälsningar Park.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 08:02, tis 13 november 2018

  • Har fått lite tråkiga mail angående detta men det är väl kommunen som skall ordna med det man påpekar. I det förra mailet sades det att det var åtgärdat och det kan jag hålla med om till viss del. Se senaste uppdateringen" Fixat. Hälsningar Park". Kommunen går ut med påbud om hur fastighetsägare skall klippa träd och buskar i bla Ale Kuriren. Men det verkar inte gälla deras egna områden. Att det skall ta 9 månader drygt, tycker jag är dåligt. MVH Lars-Yngve Andersson

    Postat anonymt 01:25, ons 5 december 2018

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.