Tillbaka till samtliga rapporter

Is

Rapporterat i kategori Vinterväghållning av Elenor Klarström den 18:55, söndag 11 februari 2018

Skickades till Alingsås kommun, 4 minuter senare

Jag går till och från jobbet på GamlaVänersborgsvägen. Snöröjning på trottoaren är under all kritik bredvid Cirkle K. Är det meningen att man skall gå på vägbanan för att det är så dåligt skött?Barnen som går till och från skolan, äldre, barnvagnar, rollatorer. Idag var det isgata på trottoaren och nu snöar det på det. Vem är ansvarig över detta undrar jag och många med mig? Med vänlig hälsning, Elenor Klarström

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Statusuppdatering

    Postat av Alingsås kommun 19:00, söndag 11 februari 2018

  • Som alltid så ansvarar respektive fastighetsägare för att hålla "sin" gångbana.
    Vi har själva sett problemet och fått något mer klagomål om det så vi gör en extra insats för denna gång riva bort isen. Det är trots allt en led till/från Nolbyskolan där infrastrukturen på sikt kommer att förbättras.

    Postat av Alingsås kommun 09:49, måndag 12 februari 2018

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Alingsås kommun 13:30, tisdag 13 februari 2018

  • Statusuppdatering

    Postat av Alingsås kommun 13:30, tisdag 13 februari 2018

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

För att skicka din uppdatering…

Har du ett lösenord för FixaMinGata?

Ja, jag har ett lösenord

Glömt ditt lösenord? Bekräfta via epost nedan genom att ange ett nytt lösenord. När du bekräftar kommer ditt lösenord att uppdateras.

Nej Låt mig bekräfta uppdateringen via epost

Att ange ett lösenord är valfritt, men om du gör det kommer du lättare att kunna rapportera problem, lämna uppdateringar och hantera dina anmälningar.

Ditt lösenord måste inkludera 6 eller fler tecken.