Tillbaka till samtliga rapporter

Igensatt vägtrumma

Anonym rapport i kategori Övrigt, 12:29, fre 19 maj 2017

Skickades till Söderhamns kommun, 1 minut senare

Igensatt vägtrumma, delar av vägkanten har rasat ner, samt tryckts ner i samband med snöröjning. Vattnet i diket blir stående och fyller snabbt på vid nederbörd. Vid kraftigt skyfall finns risk för att vägen undermineras. Även diket på andra sidan vägen, mot banvallen, skulle behövas dikas ur fram till nästa trumma som går under banvallen. Detta pg.a. sediment uppbyggnad och växtlighet.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Frågeformulär ifyllt av rapportören

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 16:11, fre 16 juni 2017