Tillbaka till samtliga rapporter

En husvagn har stått där i över 6 mån. Försämrar säkerheten på gångbanan.

Anonym rapport i kategori Parkering, 15:10, fredag 21 april 2017

Skickades till Ale kommun, 5 minuter senare

En husvagn har stått där i över 6 mån. Försämrar säkerheten på gångbanan. Bilister ser inte cyklande barn på gångbanan.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Vi åker ut nu i veckan och tittar på plats.

    Postat av Ale kommun 07:17, måndag 24 april 2017

  • Säsongsuppställning av fordon är tillåtet inne på privat fastighetsmark, vilket marken som husvagnen står på är. Enligt Ale kommuns siktkrav ska sikten vara fri 10 meter in från gatan och detta uppfylls. Kommunen har därför inte möjlighet att vidta någon åtgärd med husvagnen.

    Tillstånd ändrat till: Kunde ej åtgärda

    Postat av Ale kommun 06:49, fredag 5 maj 2017

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

För att skicka din uppdatering…

Har du ett lösenord för FixaMinGata?

Ja, jag har ett lösenord

Glömt ditt lösenord? Bekräfta via epost nedan genom att ange ett nytt lösenord. När du bekräftar kommer ditt lösenord att uppdateras.

Nej Låt mig bekräfta uppdateringen via epost

Att ange ett lösenord är valfritt, men om du gör det kommer du lättare att kunna rapportera problem, lämna uppdateringar och hantera dina anmälningar.