Tillbaka till samtliga rapporter

Djupa hål i vägskuldran, rullgrus.

Rapporterat av iOS i kategorin Vägar (Riksvägar/Trafikverket), anonymt 23:38, tisdag 9 augusti 2022

Skickades till Trafikverket, 9 timmar, 2 minuter senare

Innerkurvan österut genas genom konstant. Återigen har grus från vägrenen flyttat upp på vägbanan. Livsfarligt för MC-åkare.

Vänligen laga detta permanent denna gången = asfalt hela vägen ner i diket. Det har blivit tillfälliga lösningar flera gånger här. Nu är det två gigantiska gropar här, igen.

Vänligen greja asap, ingen ska behöva dö här.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Kategori ändrat från ‘Vägar (Övriga)’ till ‘Vägar (Riksvägar/Trafikverket)’

    Postat av Lysekils kommun (Susanne Wintell) 08:37, onsdag 10 augusti 2022

  • Återkoppling: "Hej, I vårt nya kontrakt är det inte tillåtet med asfalt inblandat i stödkanten. Därav mycket grus på vägarna som vår entreprenör ständigt måste sopa på sina vägvaktsrundor.

    Med vänlig hälsning R.E. Projektledare DO Uddevalla Enhet Väg Norra Underhållsdistrikt Väst"

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 10:38, torsdag 18 augusti 2022

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.