Tillbaka till samtliga rapporter

Stor isbeläggning på flera platser

Anonym rapport i kategori Vinterväghållning, 06:53, tis 5 januari 2016

Skickades till Skurups kommun, 2 minuter senare

Varje vinter lägger sig is och annat på flera ställen på denna cykelväg och det när de flesta andra ställen är torra och som ni kan se på bilden ligger det redan mycket is där och på fler ställen på samma väg. Detta måste åtgärdas och hanteras - både på kort och långsikt då detta upprepar sig varje år. Många cyklar och går på denna väg och kan orsaka olyckor. Jag tycker mycket obehagligt när jag varje morgon vid halv sextiden måste gå på denna väg till tåget och håller på att halka.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Vi kommer att undersöka detta under den närmaste tiden varför det just på denna plats uppstår en vattensamling.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 08:11, tors 7 januari 2016

  • Detta är fortfarande inte löst. Samma problem om inte större efter att man lagt ner fiber.

    Postat anonymt 12:54, lördag 27 januari 2018