Tillbaka till samtliga rapporter

Dålig sikt pga oklippta häckar på Smedgatan

Anonym rapport i kategori Övrigt, 13:09, mån 9 augusti 2021

Skickades till Skurups kommun, 1 minut senare

Flera villaägare som inte har klippt sina häckar vilket gör att det är väldigt dålig sikt och trångt på vägen, man blir nästan osynlig som gångtrafikant. Det vore önskvärt och trafiksäkert att ha en gång/cykelbana längs med Smedgatan då den är väldigt trafikerad av bilar, cyklister och promenerande.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för din anmälan,

    Vi kommer behandla ert ärende och återkommer.

    Hälsningar Skurups kommun

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat anonymt 15:42, mån 9 augusti 2021

  • Vi ser över detta mvh Kommunteknik

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 08:28, tis 10 augusti 2021

  • Fortfarande öppen, via enkät, 14:43, mån 6 september 2021

  • Jag ser att pilen har hamnat för långt ner på Smedgatan och problemet är inte löst. Högre upp på gatan finns två tomter där häckarna växer långt ut på gatan vilket inte är säkert för gående, cyklande och bilister, kör ni Smedgatan upp så går det inte att missa. En av tomterna har också ett enormt träd som växer över hela Smedgatan vilket inte heller ser säkert ut.

    Postat anonymt 14:44, mån 6 september 2021

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.