Tillbaka till samtliga rapporter

Trafikfara - Stoppförbudsskylt sitter för sent på GULMARKERAD cykelbana (bygge) tillåter parkering på cykelbana

Anonym rapport i kategori Vägmärken och skyltar, 16:00, lördag 17 oktober 2020

Skickades till Stockholm, 5 minuter senare

Morgon efter morgon står en jeep parkerad i det fält som bygge har ritat upp. (Heldragna gula streck från "sockerbitsmarkerade" cykelbanan nedför Barnhusbron. Precis där farten är hög för cyklister och för bilar.) Strax efter den parkerade jeepen finns en stoppförbudsskylt, alltså när de gula strecken helt har nått fram till trottoarkanten.

Parkeringen innebär LIVSFARA för cyklister.

Cyklister som tvingas in framför bilar med bilister som förväntar sig att ALL trafik skiftar åt höger.

När sker första dödsolyckan?

Skylten bör tidigareläggas till samma plats där gula strecken börjar.

Genast.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • 2020-10-23 har Trafikkontoret i kommunen läst och agerat. ----

    Tack för att du har informerat oss!

    Vi har skickat ditt ärende vidare till ansvarig trafikingenjör för arbetet som får se över detta för eventuella åtgärder.

    Önskar dig en trevlig dag!

    Med vänlig hälsning,

    /.../ Servicehandläggare Trafikkontoret Stockholms stad

    Postat anonymt 11:36, fredag 23 oktober 2020

  • Snart en månad senare och det ser lika illa ut, 2020-11-09. https://photos.app.goo.gl/ sh7pfg21wvZAAvX17

    Stockholms stads ansvarige trafikingenjör verket inte vilja ta ansvar.

    Postat anonymt 20:10, tisdag 10 november 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?