Tillbaka till samtliga rapporter

Bilar på GC bana

Rapporterat av Android i kategorin Gång- och cykelbana, anonymt 07:44, måndag 29 juni 2020

Skickades till Göteborgs kommun, 1 minut senare

Här är det bilar som regelbundet kör in och kör på på gång och cykelbana. Jag har pratat med flertalet men dem bryr sig inte. Kör fort gör dem också. Även på vintern med dubbdäck, beläggningen är förstörd utmed hela Eriksbo av dubb men framförallt av bilarnas vikt då GC bana är inte dimensionerad att tåla vikten. Bilen på bilden parkerar här över natten, flera som gör så. Den här "grusparkeringen" måste bort, eller spärras av med betongklumpar

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Fler bilar idag. Ibland kan det stå uppemot 10 stycken parkerade här. Silver Mitsubishi föraren har jag tidigare uppmärksammat att han kör olagligt och olämpligt på gång och cykelbanan, man han bryr sig uppenbarligen inte. Att sätta en bom vid Eriksbo Östergärde hjälper, men inte fullt it, dem kommer köra in via Hjällbogärdet, vid templet. Där kan inte bom sättas upp pga 3 boende och templet. Men det hjälper att bötfälla dessa bilar, bötfälla förare (trafikpolis) och spärra den här "grusparkeringen"

    Postat anonymt 01:20, torsdag 2 juli 2020

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

eller Inga personuppgifter sparas och du får inga uppdateringar om denna rapport.

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?