Tillbaka till samtliga rapporter

Parkslide

Rapporterat av Android i kategorin Träd och buskage, anonymt 14:19, mån 4 november 2019

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Vi har hittat växten parkslide inom det markerade området på kartan. Skulle gärna vilja bli av med denna växt så fort som möjligt innan den sprider sig mera då den kan göra åverkan på fastigeterna. Önskar ha ut någon från kommunen snarast, som ser över marken och plockar bort det som växer på kommunens mark.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till berörd enhet. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 16:26, mån 4 november 2019

  • Fortfarande öppen, via enkät, 14:38, mån 2 december 2019

  • Hej, Ale kommun har tyärr ingen policy för hur vi skall agera med denna typ och av växt och vi inväntar miljöavdelningen på detta. Vi kommer sätta detta ärende som löst för att sedan se över när vi vet mera. Tack för att du rapporterade in detta

    Med vänlig hälsning Anders Alfredsson

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 13:56, måndag 17 februari 2020

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.