Tillbaka till samtliga rapporter

Igenvuxen fotbollsplan

Rapporterat i kategori Park/Grönyta av Stefan, 05:38, onsdag 7 augusti 2019

Skickades till Ale kommun, 1 minut senare

Taggbuskar och ogräs har tagit över grusplanen. Barnen har slutat nyttja fotbollsplanen pga stora mängder taggbuskar, dessa bör grävas bort och inte bara klippas ner (som tidigare gjorts) då dom hårda och taggiga grenar som blir kvar även dom är en skaderisk. Även ett nytt lager grus skulle vara behövligt.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Hej och tack för anmälan.

    Ärendet överförs till berörd enhet.

    Hälsningar kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 12:45, onsdag 7 augusti 2019

  • Hej! jag skulle vilja säga att växtligheten kommit till för att ingen använder f-planen. Vi får väl fixa detta i höst så den är användbar.

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (anders Alfredsson) 14:09, tisdag 13 augusti 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast användas i enlighet med vår integritetsskyddspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?