Tillbaka till samtliga rapporter

Har en sänka vid tomtgräns, regvatten rinner inte vidare.

Rapporterat i kategori Övrigt av Lars Påreskog, 15:37, måndag 8 juli 2019

Skickades till Östra Göinge kommun, 2 minuter senare

Vi har en stor sänka vid tomtgränsen, så regvatten som kommer uppifrån gatan bildar en stor djup pöl. Kan vara flera cm djup vid skyfall. Gatans brunnar hinner inte ta imot vatten på väg ner till oss, så det mesta samlas utaför. Såg oxå idag att gatubrunnen uppe vid infarten stii Svampstige är felmonterad då 90% av vattnet rann förbi och ner på gatan. Efter att regnet slutat sjunker det ner i marke, som gör att asvalten spricker ännu mera. Vi har påtalat problemet tidage, då det har funnits sedan vi köpte fastigheten 2004, men blivit mycket värre senare år.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?