Tillbaka till samtliga rapporter

Giftiga stolpar i lekpark.

Rapporterat av iOS i kategorin Nedskräpning park, anonymt 15:43, onsdag 24 april 2019

Skickades till Alingsås kommun, 2 minuter senare

Det ligger tre telefonstolpar av gammal modell mitt i lekområdet. Sist jag kollade är dessa behandlade med kreosot vilket är cancerogent, sen får man kasta ungarnas kläder när det fått svarta fläckar av medlet som inte går bort i tvätten.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Vi har varit i kontakt med energibolaget som lovat att forsla bort stolparna så fort som möjligt.

    Postat anonymt 13:50, fredag 26 april 2019

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat anonymt 13:50, fredag 26 april 2019

  • Nu är stolparna borta!!

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 13:11, måndag 29 april 2019

  • Statusuppdatering

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat anonymt 13:12, måndag 29 april 2019

Den här rapporten är nu stängd för uppdateringar. Du kan skapa en ny rapport på samma plats.