Tillbaka till samtliga rapporter

Borde absolut finnas ÖVERGÅNGS skylt innan någon olycka sker.Det är många som ställer på parkeringer och går över gatan för att slippa "stångas" med de många som parkerar intill coop mm.

Rapporterat i kategori Vägmärken och skyltar av birger Persson, 09:43, onsdag 20 februari 2019

Skickades till Ale kommun, 2 minuter senare

Flera incidenter just här. Bilföraren kollar buss läget och har dålig uppsikt på oss som går över vägen.

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till berörd enhet. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 10:17, onsdag 20 februari 2019

  • Helt OK

    Postat av birger Persson 17:48, onsdag 20 mars 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Hej, ber om ursäkt att det har tagit tid att få svar. Kommunen har genom åren minskat ner på antalet övergångställen då det har visat sig att det är faligare med övergångställe än en passage. Kommunen kan kolla på möjligheten att sätta upp en varingsskylt.

    Tillstånd ändrat till: Utreds

    Postat av Ale kommun (Gustaf Nilvall Ale kommun Infrastruktur) 15:45, måndag 6 maj 2019

  • Hej Det är nu uppsatt "varning för gående" och hoppas att detta kommer hjälpa.

    Med vänlig hälsning Tobbe Engström

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (Tobbe Engström) 09:59, onsdag 15 maj 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?