Tillbaka till samtliga rapporter

Öppen brunn

Rapporterat av iOS i kategorin Vatten och avlopp, anonymt 15:17, tisdag 12 februari 2019

Skickades till Ale kommun, 3 minuter senare

Finns en brunn som är lite för stort hål för att det ska kännas bekvämt för att undvika att barn undersökter detta.

Skulle uppskatta brunnen till 50-60 cm i diameter.

Vore tryggt om man kunde få upp nät eller liknande över brunnen. Brunnen finns i bäcken mellan hus 80/82 och 84 på ivar aroseniusväg. Precis vid kommunens mark

Med vänlig hälsning, katarina

RSS-flöde för uppdateringar till denna rapport Erhåll epost när uppdateringar ges till denna rapport

Uppdateringar

  • Tack för din anmälan. Ärendet är översänt till berörd enhet för undersökning. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 17:23, tisdag 12 februari 2019

  • Hej, Dagvattentrumman har legat där i decennier och ingen har haft synpunkter på det. Vi på VA vet inte vad som har förändrats där nu.

    Som jag ser det på plats: Där finns ingen körbar väg och inte heller någon gångväg eller stig, därför tycker jag inte att det finns någon fara för allmänheten att komma förbi platsen. Med vänlig hälsning VA-enheten

    Tillstånd ändrat till: Löst

    Postat av Ale kommun (ardawan.ibrahim@ale.se) 18:15, söndag 17 februari 2019

  • Jag tyckte inte det hjälpte då problemet inte löstes. Vi är flera barnfamiljer i närheten som leker där och tycker en öppen brunn kan vara en risk även om brunnen funnits där i decennier och ingen tidigare sagt till som ni skrev.

    Tillstånd ändrat till: Öppen

    Postat anonymt 16:03, tisdag 12 mars 2019
    Fortfarande öppen, via enkät

  • Tack för din synpunkt. Vi sänder den vidare till VA-enheten. Hälsningar Kontaktcenter

    Tillstånd ändrat till: Pågående

    Postat av Ale kommun (Kontaktcenter) 17:51, tisdag 12 mars 2019

  • Hej, Denna trumma är för avvattning av nästan hela skogen uppströms. Vid tätning av galler på trumman kommer vattnet rinna ut ytligt nedströms mot Driftkontorets förråd och lokaler .

    Vid kraftig skyfall och vid snösmältning tar det med sig löv, torv och annat som leder till stopp.

    Jag föreslår att ni tar kontakt med markägaren för att gå vidare med frågan.

    Med vänlig hälsning VA- enheten

    Tillstånd ändrat till: Kunde ej åtgärda

    Postat av Ale kommun (ardawan.ibrahim@ale.se) 15:23, torsdag 14 mars 2019

Ge en uppdatering

Din information kommer endast att användas i enlighet med vår sekretesspolicy

Nästa: Berätta för oss om dig

Din uppdatering

Berätta för oss om dig

Har du ett lösenord för FixaMinGata?